X
تبلیغات
زولا

مدادسیاه

1396/11/14 ساعت 22:26

روزنامه خاطرات یک آدم ناقابل


رمان کمدی و مصور روزنامه خاطرات یک آدم ناقابل، از مشهورترین آثار کمدین، نویسنده و آهنگساز انگلیسی، جورج گروسمیت(1912- 1847) است که در کارنامه هنری خود 18 اپرای کمدی، حدود صد قطعه موسیقی، ششصد آواز و قطعاتی برای پیانو، سه کتاب و تعداد زیادی طنز روزنامه ای دارد. کار تصویر سازی کتاب را برادر نویسنده، ویدون انجام داده است.

شخصیت اصلی  اثر چالز پوتر است و داستان چنان که از اسمش پیداست دفترچه ی خاطرات اوست. پوتر رئیس خانواده ی پوتر شامل خود او، همسر محبوبش کری و پسر جوان  ناخلف و حقه بازشان، لوپین است. پوتر کارمندی متوسط الحال است که عاشق ساختن جوک و بیان جملات حکیمانه است.

داستان شامل بیست و چهار فصل است که اسم هر کدام به طور میانگین بیش از یک سطر و شامل رئوس مهمترین اتفاقات آن فصل است. کتاب با در آمدی شروع می شود که در آن آقای پوتر اعلام می کند به رغم آن که از قضای روزگار آدم قابلی نیست قصد دارد خاطرات روزانه ی خود را منتشر کند. او معتقد است خاطره نویسی می تواند به او تشخص بدهد.

زمان داستان حدود پانزده ماه در اواخر قرن نوزده و شروع آن یک هفته پس از آن است که خانواده پوتر در منزل جدید استیجاری خود در یکی از مناطق لندن مستقر می شوند. خانه شش اتاق، یک زیرزمین، سالنی مخصوص صرف صبحانه ، باغچه ای کوچک و یک گل پاک کن دردسر ساز دارد که عامل بسیاری از اتفاقات آغاز داستان است.

از آنجایی که آقای پوتر یک آدم ناقابل است، خاطرات او شامل اتفاقات پیش پا افتاده است. با این وجود داستان از جمله به دلیل شخصیت پردازی خوب و بیان، لحن و تدوین مناسب  اثری جذاب و خواندنی است.

بر اساس این داستان چندین نمایش نامه، یک فیلم کوتاه، دو سریال تلویزیونی و سه نمایش رادیویی ساخته شده است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مشخصات کتاب: روزنامه خاطرات یک آدم ناقابل، جورج و ویدون اسمیت، ترجمه ی شهلا طهماسبی، نشر نو.

برچسب‌ها: جورج گروسمیت
نظرات (3)
+ سحر
به نظرم در زمان وقوع داستان، خاطره نویسی واقعا به آدم تشخص میداد! اما حدس میزنم در پس این خاطرات روزمره و معمولی، قطعا خلاقیت و طنز منحصربفردی وجود دارد. تصاویر چطور؟ به خاطرات ربط دارند؟
از نوع آثار میتوان حدس زد که با نویسنده ای خاص و جالب روبرو هستیم
1396/11/16 ساعت 23:47
پاسخ:
همان طور است که حدس زده اید. تصویر ها بسیار مناسب و با کیفیت هستند.
ممنون از تذکرتان در مورد آن اشتباه تایپی.
+ میله بدون پرچم
سلام
مداد عزیز هر نوبت که به روز می‌شوی یک سورپرایز معرکه رو می‌کنی... امسال باید با هم برویم نمایشگاه! روش‌های دیگر جوابگو نخواهد بود
1396/11/17 ساعت 12:03
پاسخ:
سلام و درورد
ممنون از لطف شما. درخدمتم.
فقط می توانم بگویم حضور شما برای بلاگستان نعمتی ست.
ممنون.
حیف که روش میله برای من جوابگو نیست وگرنه خودم را آنروز به شما دو عزیز می چسباندم و جدا نمی شدم .رفتید نمایشگاه جای مارو هم خالی کنید دوستان عزیز.
1396/11/19 ساعت 19:30
پاسخ:
ممنون از لطف شما.
در هر حال ما در خدمت دوستان هستیم.
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :