مدادسیاه

1396/12/10 ساعت 19:48

شاه سلیمان

شاه سلیمان، اثر رومن گاری، داستان پیر مردی یهودی و ثروتمند است که در آپارتمانش در پاریس، موسسه ای شبانه روزی را برای کمک به آدم های افسرده و در آستانه ی خودکشی راه اندازی کرده است. سلیمان 84 ساله اما بسیار سالم و سر حال است. او امپراطور شلوار های آماده است و ثروتش را از این راه اندوخته است.

مدت داستان حدود یک سال و زمان آن دهه ی هفتاد قرن بیستم است. راوی داستان راننده ی تاکسی جوانی به اسم ژان است که پس از آشنا شدن با سلیمان تحت حمایت مالی او قرار می گیرد و به استخدامش در می آید.

یکی از وظایف ژان رساندن هدایای موسسه به افراد تحت حمایت آن است و در یکی از همین ماموریت هاست که او با دوشیزه کورا لمنیر آشنا می شود. کورا خانمی مسن است که به تنهایی زندگی می کند و از آشنایان قدیمی سلیمان است. او در جوانی خواننده ای نسبتا مشهور بوده که ستاره ی اقبالش به دلیل ارتباط با یکی از اعضای گشتاپو در زمان اشغال پاریس توسط آلمان نازی رو به افول گذاشته است.

سلیمان که پیش از جنگ عاشق کورا بوده در تمام مدت حضور آلمانها در پاریس، در جایی در پاریس مخفی بوده است. پس از جنگ او کورا را به طور مستقیم و غیر مستقیم مورد حمایت قرارداده اما نتوانسته این گناه که در دوره ی زندگی مخفی به سراغش نرفته را بر او ببخشد.

باری، ژان که از ماجرای سلیمان و کورا اطلاع پیدا می کند، تصمیم می گیرد آن دو را به هم برساند و در این کار از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند.

شاه سلیمان همچون دیگر آثار نویسنده، در داستان سرایی و شخصیت پردازی اثری قوی است. اشخاص محوری داستان  که همگی برچسب رومن گاری را برخود دارند، آدم هایی با ویژگی هایی اغراق شده و در عین حال باورپذیر و از آن مهم تر دوست داشتنی اند. ژان با آن که آدمی کم سواد است عاشق لغت نامه است؛ دوست همکار و شریک  تاکسی او آدمی فیلسوف مشرب و روانشناس است؛ و شخصیت اصلی اثر آقای سلیمان، سرگرمی های منحصر به فردی دارد که یکی از جالب ترین آنها خرید کارت پستالهای قدیمی استفاده شده ای است که او خود را مخاطب نوشته های پشت آن ها فرض می کند. برای مثال وقتی پشت کارت پستالی می خواند که زنی به مردی (احتمالا همسرش) توصیه کرده که خود را گرم نگاه دارد، بلافاصله برای خودش ژاکتی گرم می خرد و آن را به تن می کند. او در توضیح و توجیه رفتار خود می گوید:« هشتاد ساله هستم و کسی را ندارم که حتی برایش بگریم. تنهایی وحشتناک، یعنی از دست دادن کسی که به او عشق می ورزیم، ولی از آن وحشتناک تر، تنهایی اندوه باری است  که کسی را برای از دست دادن نداشته باشیم.»28

شاه سلیمان آخرین رمان  رومن گاری است. 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مشخصات کتاب: شاه سلیمان، رومن گاری، ترجمه ی کیومرث پارسای، نشر مصدق.

برچسب‌ها: رومن گاری
نظرات (3)
+ سحر
از این نویسنده فقط "خداحافظ گری کوپر" را خوانده ام که خیلی دوستش داشتم.
این احتمالا جزء آثار برجسته اش نیست، البته شما بهتر می دانید.
ترجمۀ کیومرث پارسای چطور بود؟
1396/12/13 ساعت 17:20
پاسخ:
خداحافظ گاری کوپر یکی از دوست داشتنی ترین رمان هایی است که تا کنون خوانده ام. اما بهترین اثر گاری کوپر به نظرم ریشه های آسمان است و بعد از آن( بدون رعایت ترتیب) زندگی در پیش رو، رقص چنگیز کوهن ، لیدی ال و ...
سلام
این نویسنده چند وقتی هست که منو صدا میکنه باید زودتر خداحافظ گاری کوپر رو تهیه کنم و پخونم
نام ریشه های آسمان رو هم در 1001 اگه اشتباه نکنم دیدم .
اما نام شاه سلیمان رو نشنیده بودم. متشکرم
1396/12/13 ساعت 17:22
پاسخ:
اولی بسیار دوست داشتنی است و دومی به نظرم بهترین رمان گاری کوپر است.
ممنون از توجه شما.
+ میله بدون پرچم
سلام
آن تنهایی که شاه سلیمان دارد مشابه تنهایی نویسنده در هنگام نوشتن این رمان است... بعد از خودکشی جین سیبرگ است؟...
1396/12/20 ساعت 08:36
پاسخ:
سلام و درود
سال انتشار شاه سلیمان 1979 است که همان سال مرگ سیبرگ، همسر سابق گاری است.
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :